Naučná stezka SEDMIHOŘÍ

 Nejdříve naším pohledem. Je to hezká a nenáročná procházka. Cesty jsou upravené, buď štěrkové a nebo klasické hliněné. Informační cedule už značně poznamenal čas, ale jsou stále čitelné. Velmi na škodu, je masívní těžba dřeva holosečí. Na konci stezky je místo vhodné pro bouldering.

zdroj textu

Severně od Horšovského Týna, nedaleko od obce Mířkov, se rozkládá přírodní parkSedmihoří. Svému pojmenování vděčí na severovýchod otevřenému prstenci devíti kopců, z nichž sedm kopců je nejvýraznějších, s nadmořskou výškou 550 ÷ 600 m: ChlumRacovský vrch,Vidický vrchRozsochaPísečnýRybniční a Křakovský vrch. Nejvyšším je Racovský, s temenem v 619 m n.m., následuje Chlum (610 m) a  Rozsocha (600 m).
Sedmihoří je komorní, geologicky a geomorfologicky velmi pozoruhodné území s bohatě vyvinutými formami zvětrávání žuly v Čechách. Leží na předělu Šumavy a Poberounské vrchoviny. Strmé svahy vrchů a zvlněný reliéf centrální partie vytvářejí ze Sedmihoří nápadný a zdáli viditelný krajinný útvar.
Divoké lesy s četnými vystupujícími žulovými kameny je možno projít několika značenými turistickými trasami. Od Středního miřkovského rybníku nedaleko obce Miřkova vede jihozápadní částí Sedmihoří 10 km dlouhá naučná stezka s 12 informačními tabulemi.
Současná naučná stezka prochází lesy, které jsou v péči Lesů České republiky. Většinou jde o borové porosty průměrně 120 let staré. V Sedmihoří se na rozloze 487 ha nachází genová základna borovice lesní. Původní naučná stezky byla již značně zdevastovaná – pěšiny zarostlé, informační tabule zničené, značení sporadické. Naučná stezka vyžadovala celkovou rekonstrukci. Iniciativy se zhostily Lesy České republiky, s. p., Lesní správa Horšovský Týn ve spolupráci s městem Horšovský Týn. Trasu přebudovaly, provedly nové značení, osadily 12 festovních a bohatě ilustrovaných informačních tabulí s odborným doprovodným výkladem o zdejší přírodě a lesním hospodaření, geologii a životě v této pozoruhodné lokalitě, o zvířeně a vegetaci, o vývoji osídlení a kamenickém řemesle, o výrobě dřevěného uhlí v milířích a o rybnících a mokřadech.

Příspěvek byl publikován v rubrice cestování se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.